Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
DOMUZLA BULAŞTIRILMIŞ BİR HAYAT SİSTEMİ İÇİNDEYİZ
Gıda
2020-01-11 20:03

DOMUZLA BULAŞTIRILMIŞ BİR HAYAT SİSTEMİ İÇİNDEYİZ
 

DOMUZ DERİSİ, İÇ YAĞI, KILI, KOLLAGENİ, KEMİKLERİ, BARSAKLARI, KARACİĞERİ, PANKREASI, KALP KAPAKÇIĞI, KULLANILARAK YAPILMIŞ EŞYALARDAN, GIDALARDAN, İLAÇLARDAN, KOZMETİKLERDEN VE KATKI MADDELERİNDEN HABERDARMIYIZ?

” Allah size ancak ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı….”(Bakara 173)

” Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan, boğulmuş, (taş, ağaç vb. ile) vurulup öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanıp ölmüş, boynuzlanıp ölmüş (hayvanlar ile) canavarların yediği hayvanlar -ölmeden yetişip kestikleriniz müstesna- dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanmış hayvanlar ve fal oklarıyle kısmet aramanız size haram kılındı….” (Maide 3)

” De ki: Bana vahyolunanda, leş veya akıtılmış kan yahut domuz eti -ki pisliğin kendisidir- ya da günah işlenerek Allah’tan başkası adına kesilmiş bir hayvandan başka, yiyecek kimseye haram kılınmış birşey bulamıyorum…” (En’am 145)

” (Allah) size, sadece ölü hayvanı, kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesilen hayvanı haram kıldı… (Nahl 115)

Şaşırtıcı bir gerçektir ki birçok Müslüman domuz derisinden yapılmış bir ceketi veya bir ayakkabıyı veya bir el çantasını veya bir bel kemerini veya herhangi bir deri mamulünü, hele hele market raflarında cicili biçili anbalajları içerisinde olan ve hergün çoluk çocuk tükettikleri hazır gıdaları, kozmetik ürünlerini ve tedavi olmak için aldıkları ilaçları kullandığından habersiz bulunmaktadır. Birçok vesilelerle tesbit ettik ki, insanlarımızın çoğunluğu yediği, içtiği, giydiği, kullandığı eşyalar hakkında bilgi sahibi değil, işin kötüsü birçok insanımız ilgi de duymuyor. Bu sebeple, bu eşyaları tekrar tekrar tükettiklerini ve kullandıklarını görüyoruz. Hayal ediyoruz ki, birçok cami, birçok merkez ve birçok kutsal mekanda, evlerde, iş yerlerinde necaset yağıyor. Buralarda yaşayan insanların duaları nasıl kabul edilebilir? Bu durumda olanlardan birinin siz olabileceğinizi düşünebiliyormusunuz?

Domuzun derisi, kılı, kemiği ve iç organları nerelerde kullanılır?

Ayakkabıların görünen tüm deri süetleri ve içlerinde kullanılan astarlar. Deri ceketler, dizlik, dirseklik ve bel kemerleri, deri mantoları, deri pantolonları. Hanım ve Erkek çanta ve cüzdanları derileri, ya da astarları, deri koltuk ve mobilyaları domuz derisinden yapılmış olabilir.

Gıda sanayiinde, un üretim tesislerindeki kıl fırçalarda, pastanelerde ve evlerde fırın ürünlerinin üzerlerine yağ, yumurta sürme fırçalarında, traş fırçalarında çoğunlukla domuz kılı kullanılmaktadır. Kozmetikte kullanılan birçok fırçalarda domuz kılı karşımıza çıkmaktadır. Yağlı boya ve badana fırçaları domuz kılından yapılmaktadır

Gıdalarımızda ve ilaçlarımızda jelatin, L.Sistan, Heparin, kan plazma, kan sulandırma ilaçları, ve çeşitli enzmler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kozmetikte saç, deri, sabun, krem, losyon, ruj gibi güzellik ürünlerinde domuz yağı kullanılabilmektedir.

Bugün domuzla olan ilişkimiz sadece jelatinle sınırlı değil maalesef. Kan plazmalarından, ameliyat malzemeleri ve preparatlarına, vitaminlerden çeşitli ilaçlara kadar domuzun karaciğer, pankreas ekstratlarınndan, kıllarına kadar her eczasından bir madde bulunmakta.

Mesela Heparin ilacı çoğu hastaların mutlaka muhatap olduğu bir ilaç. Ameliyatlarda enjeksiyon işlemlerinde uzun zaman yatakta kalan hastalara kanın pıhtılaşmasını engellemek için kullanılan bir ilaç. Heparin ya doğrudan kan damarına verilir ya da deri altına enjekte edilir.Mesela Şeker hastalarının olmazsa olmazı durumunda olan ünsilin ilacı domuzun pankreasından yapılabilyor. Akciğer rahatsızlıklarında kullanılan öksürük ve balgam söktürücü olarak domuz kılından elde edilen L.sistainin kullanılabilmektedir. Birçok ilaçta koyulaştırıcı, yapıştırıcı, dolgu yapıcı, kapsül yapıcı olarak domuz kemik ve derisinin kollageninden elde edilmiş jelatin kullanılmaktadır

Neden Kullanılır?

Öncelikle bu ürünleri üreten, satan firmaların çoğunluğu gayrimüslümlerden oluşmaktadır. Zamanında dünya ticaretini ele geçirdikleri için üretim bolluğu, fiyat ve stok durumu dolayısı ile domuz ürünleri bir çok ülkede ucuz ve kolay kullanılabiliyor. Düşük fiyatı nedeniyle onu pazarlamak ve satmak daha kolaydır. Kullanılmasının en önemli sebeplerinden birisi, bu ürünleri üreten ülkelerde çoğunlukla domuz üretimi yapılmaktadır. Kâr marjları nispeten yüksek olduğu için, hızlı bir süreçte çoğu ürünlerde kullanılmaktadır.

Nasıl Kurtulacağız?

Bu noktada en duyarlı toplumlar, Müslüman toplumların olması gerekirken çoğu ülkede kimlik sorunu ile cebelleşmektedirler. Ümit ediyoruz ki; yüz yıldır kendisine sunulan bu kimliğin sahte olduğunu idrak edecek; devlet sorumlusu, düşünürü, mühendisi, üreticisi, satıcısı ve tüketicisi ile şuurlu bir neslin çıkmasının beklendiği bir döneme girmiş bulunuyoruz.

Şeriat, domuzun liaynihi (bizzat kendisi, aslen ve kat’i olarak) haram ve necis olduğunu bildirmiştir. Dolayısı ile bu ürünü normal şartlarda kullanmanız asla caiz olmaz.

 

Domuz derisinden yapılmış bir deri mamulü kullanıyormusunuz?

Birkaç gün önce Çin yapımı bir deri ceket satın aldım. Bu ceketi giyiyorken bir arkadaşım bunun domuz derisinden yapıldığını söyledi. Şimdi bilmek istiyorum:

1.Bazı kimseler domuzdan yapıldığını söylüyorlarsa ve doğru olup olmadığını bulmak için başka bir yol yoksa ben ne yapmalıyım?

2.Eğer gerçek olarak domuz derisinden yapılmışsa, bu durumda şeriatın hükmü nedir?

Şaşırtıcı bir gerçektir ki birçok Müslüman, domuz derisinden yapılmış bir ceketi veya bir ayakkabıyı veya bir el çantasını veya herhangi bir deri mammulünü kullandığından habersiz bulunmaktadır.

Birçok vesilelerle tesbit ettik ki, insanlarımızın çoğunluğu deri ve deri eşyalar hakkında bilgi sahibi değil. Bu sebeple, bu deriden mamul eşyaları tekrar tekrar kullandıklarını görüyoruz. Tahmin ediyoruz ki, birçok camide, birçok merkezde ve birçok kutsal mekanda necaset yığılıyor. Buralara gelen insanların duaları nasıl kabul edilebilir? Bu durumda olanlardan birinin siz olabileceğinizi düşünebiliyormusunuz?

Bir domuz derisi nedir?, nasıl gözükür? ve nerede kullanılır? Sorularını cevaplamak için burada bazı ipuçları vermeye çalışacağız.

Domuz derisi nerelerde kullanılır?

Genel Deri Ürünleri, gelişmiş veya gelişmemiş pek çok ülkede yoğun olarak kullanılıyor.
Ayakkabı ve spor ayakkabıları: Ayakkabıların görünen tüm deri süetleri ve içlerinde kullanılan astarlar.
Ceketler: Dizlik, dirseklik ve bel kuşakları ve kollu veya kolsuz tüm deri ceketler.
El çantası, cüzdanlar.
Ev ve büro mobilyaları.

Niçin Kullanılır?

Fiat ve bulunabilme: Domuz derisi peçok ülkede ucuz ve kolay bulunabilir.
Sığır derisinden daha yumuşak olduğu için işçiliği de kolaydır.
Düşük maliyetten dolayı Pazar ve satışı daha kolaydır. Kâr marjı yüksek olduğu için hemen hemen birçok üründe kullanılmaktadır.

Nasıl Ayırdedilebilir?

Çoğunlukla, süed gibi gözükür. Fakat daha incedir. Yüzeyinde benekler bulunur. Derine gitmeyen çukur veya boşluk görüntülüdür. Sanki bir çivi ile bastırılmış gibi bir görüntü içerir. Sadece bir yüzünde bu görüntü vardır.

Genelde, derinin diğer yüzünde, şekillenmiş beneklerin arka tarafında ezilmiş olduğu görülebilir. Bu yüzeyin üzerinde bu benekler çok net görülemiyebilir. Bu tabloya uygun bir görüntü elde etmişseniz o derinin domuz derisi olduğuna kanaat etmelisiniz.
Eğer tam emin olamıyorsanız, ürünün etiketini okuyunuz veya satıcıyı sorgulayınız.

Bütün bu araştırma ve sorgulamalardan sonra satın aldığınız bu ürünün domuz derisinden yapıldığına kanaat getirmişseniz;

Şeriat, domuzun liaynihi (bizzat kendisi, aslen ve kat’i olarak) haram ve necis olduğunu bildirmiştir. Dolayısı ile bu ürünü kullanmanız caiz olmaz.

 
 
Kaynak : gimdes.org
 
 
 

Gıdalardaki E kodları ne anlama geliyor?

Ambalajlı gıda ürünlerinde bir çok katkı maddesi bulunmakta. Bunlar çoğunlukla E harf ile başlayıp rakamlarla devam eden kodlarla yazılıyor. Peki bunlar ne anlama geliyor? Sosyal medyada domuz yağı içeren gıdalar olarak paylaşılan listeler doğru mu? Gerçekten hangileri domuz içeriyor?İşte gerçek bilgiler...

 
 

Ambalajlı gıda ürünlerinde en çok karşımıza çıkan bazı kodlar ve anlamları şu şekilde:

 

Renklendiriciler
    E100 – E109 Sarılar
    E110 – E119 Turuncular
    E120 – E129 Kırmızılar
    E130 – E139 Maviler
    E140 – E149 Yeşiller
    E150 – E159 Kahverengiler ve Siyahlar
    E160 – E199 Altın Rengi ve diğerleri

Koruyucu Maddeler
    E200 – E209 Sorbatlar (Kalsiyum sorbat, potasyum sorbat, sodyum sorbat vb.)
    E210 – E219 Benzoatlar
    E220 – E229 Sülfitler
    E230 – E239 Fenoller ve Formatlar
    E240 – E259 Nitratlar
    E260 – E269 Asetatlar
    E270 – E279 Laktatlar
    E280 – E289 Propiyonatlar
    E290 – E299 Diğerleri

 

Antioksidanlar ve Asitliği Düzenleyiciler
    E300 – E305 Vitamin C
    E306 – E309 Vitamin E
    E310 – E319 Gallatlar
    E320 – E329 Laktatlar
    E330 – E339 Sitratlar
    E340 – E349 Fosfatlar
    E350 – E359 Malatlar
    E360 – E369 Fumaratlar
    E370 – E399 Diğerleri

 

Kıvam Arttırıcılar, Emülgatörler ve Stabilizatörler
    E400 – E409 Aljinat
    E410 – E419 Doğal Zamklar
    E420 – E429 Diğer Doğal Ajanlar
    E430 – E439 Polioksietilen
    E440 – E449 Doğal Emülgatörler
    E450 – E459 Fosfat
    E460 – E469 Selüloz Bileşenleri
    E470 – E489 Yağ Asitleri
    E490 – E499 Diğerleri

 

pH Dengeleyiciler ve Ayırıcılar
    E500 – E509 Mineral Asitleri ve Bazlar
    E510 – E519 Klorid, Sülfat
    E520 – E529 Sülfat
    E530 – E549 Alkali Metal Bileşenleri
    E550 – E559 Slikatlar
    E570 – E579 Glukonatlar
    E580 – E599 Diğerleri

 

Lezzet Arttırıcılar
    E620 – E629 Glutamatlar
    E630 – E639 İnosinatlar
    E640 – E649 Diğerleri

 

Antibiyotikler
    E700 – E799 Antibiyotikler

 

Parlatıcılar, Tatlandırıcılar ve Gazlar
    E900 – E909 Mumlar
    E910 – E919 Sentetik Parlatıcılar
    E920 – E929 Kabartıcılar
    E930 – E949 Oksitlenme Önleyiciler
    E950 – E969 Tatlandırıcılar
    E990 – E999 Köpürtücü – Kabartıcı Ajanlar

 

Ek Katkı Maddeleri
    E1000 – E1599 Standart sınıflandırma şemalarına girmeyen yeni kimyasallar

 

E Kodları Sağlığa Zararlı mı?
Paketlenmiş gıdaların bir çoğunda bulunan E kodları EFSA tarafından onaylanmıştır. Bu maddelerin sağlığa yan etkisi olup olmadığı hakkında tartışmalar devam etse de bazı E kodları vitaminler gibi zararsız maddeleri kodlamaktadır. Bu nedenle sağlığınızı korumak için yapılabilecek en iyi şey bu kodlar ve gıdalar hakkında bilgilenmek ve ailenizi bilgilendirmek olacaktır. Böylece market alışverişi sırasında alacağınız ürünlerin içeriğini hızlıca gözden geçirebilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

 

Hangilerinde Domuz Yağı Var?
Sosyal medyada E kodlarının birçoğu listeleniyor ve bunların domuz ürünü ya da domuz yağı içerdiği yazılıyor. Kaynak olarak GİMDES'in adı verilen bu listelerin tümü aslında yanlış. Türkiye'de helal ürün sertifikası veren en güvenilir kuruluş olan GİMDES'in internet sitesinde domuz yağı içerme ihtimali olan sadece iki koddan bahsediliyor. Onlar ise şöyle: 

E120
E441

 

Kaynak : Egitimcininsesi.com


Bu haber 53 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   3 + 6 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim