Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Soluduğunuz havayı değiştiren 9 bitki
Doğa
2021-11-21 17:54

Soluduğunuz havayı değiştiren 9 bitki

NASA da tavsiye ediyor! Evin havasını temizleyen 9 bitki

Bakımı kolay ve ferah nefes almayı sağlayan NASA'nın da onayladığı 9 ev bitkisi.

Zamanımızın çoğunu kapalı alanlarda geçirdiğimiz için soluduğumuz havanın kalitesi oldukça önem taşıyor. Kapalı ortamlarda oluşan bakteri, küf ve tozlar etrafımızı sararak bizi zehirliyorlar. NASA'nın bitkileri araştırmasının sebebi ise uzay istasyonları ve diğer binaları için, özellikle enerji sıkıntısı halinde, etkin ve ekonomik bir havalandırma / hava temizleme yöntemi bulmak. İşte NASA’nın listesinde bulunan, havayı temizleyen bitkiler...

Benjamin Ne kadar büyük bir saksıya koyarsanız, o kadar büyük bir ağaç olurlar. Yaz aylarında dışarda da yaşayabilen bu ağaçlar evinizin içindeyken evin havasını temizlemeye yardımcı oluyorlar. Karbondioksiti absorbe etme özelliği ile bilinir.

Aşk merdiveni Aşk merdiveni bitkisi, evinize oksijen verirken toprağının da asit emici özelliği mevcuttur. Daha çok evlerde dekoratif olarak kullanılan bu çiçek sağlık açısından da faydalıdır. Sık ve minik yapraklarıyla havanın temizlenmesini sağlar.

Paşa kılıcı Susuzluğa karşı dayanıklı bir bitki olduğundan bakımı kolaydır. Paşa kılıcını serin ve ışık alan bir yere tutarsanız tüm gece boyunca oksijen salgılar. Hem şık görünümü hem de gerçek bir oksijen kaynağı olması sebebiyle tercih edebileceğiniz bir tür olabilir.

Salon sarmaşığı Havadaki kirli gazları yok etmek konusunda en iyi bitkilerden biri olan salon sarmaşığı duvar yüzeyini tamamen kaplayabilir.

Kasımpatı Eve renk katabilecek çiçeklerden biri olan Kasımpatı, aynı zamanda havada bulunan kimyasalları da temizler. Hoş kokusu ve renkli çiçekleriyle oldukça sevilen bir bitkidir.

Dreçana Draçena kedi ya da köpek sahipleri tarafından tercih edilmemesi önerilir. Çünkü evcil hayvanınız bu bitkiyi yerse zehirlenebilir. Kapalı ortamlarda uzun süre kalındığında oluşan kirli havayı ve gazı temizler.

Barış çiçeği Parlak yaprakları, zarif beyaz çiçekleri olan ve dekoratif amaçlı sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Havada bulunan beş kimyasalı da (benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak) temizleme konusunda ciddi etkileri vardır.

Flamingo çiçeği Havadaki amonyağı temizlemek konusunda çok başarılıdır. Aynı zamanda, formaldehiti ve ksileni de absorbe eder.

Kurdele Havadaki amonyağı temizlemek konusunda çok başarılıdır. Aynı zamanda, formaldehiti ve ksileni de absorbe eder. 

 

 

 

 

yeniakit.com.tr


Bu haber 24 kez okundu.

                                                   9 + 1 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim