Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Uzay bilim adamlarından 9. Gezegen müjdesi
Uzay/Bilim
2021-11-17 18:49

Uzay bilim adamlarından 9. Gezegen müjdesi

Duyuruldu! 9. gezegen keşfedilmiş olabilir

Kızılötesi Astronomik Uydu tarafından 1983 yılında toplanan verilerin bir analizini yapan İngiliz Londra Kraliyet Koleji’nden gökbilimci Michael Rowan-Robinson'un Güneş Sistemi'ndeki 9. gezegeni keşfetmiş olabileceği açıklandı.

Kızılötesi Astronomik Uydu (IRAS) tarafından 1983 yılında toplanan verilerin bir analizini yapan İngiliz Londra Kraliyet Koleji’nden gökbilimci Michael Rowan-Robinson'un Güneş Sistemi'ndeki 9. gezegeni keşfetmiş olabileceği açıklandı.

Güneş Sistemi'nin dış bölgelerinde görülmeyen bir gezegenin varlığına dair spekülasyonlar uzun senelerdir yapılmakta fakat 2016 yılında yeni kanıtlar öne süren bir makalenin yayınlanmasıyla tartışma yeni bir boyuta taşındı.

Caltech'ten gökbilimciler Mike Brown ve Konstantin Batygin, Güneş Sistemi'nin dışında bulunan Kuiper Kuşağı'ndaki küçük nesnelerin, sanki büyük bir şeyin yerçekimi etkisi altında bir kalıba itilmiş gibi garip bir şekilde yörüngede döndüklerini buldu.

Makalede, "IRAS’ın görüntülerinin kalitesinin düşük olduğu ve araştırma kabiliyetinin en uç sınırındaki gökyüzünün çok zor bir bölümünde uzak kızılötesi algılamalar için kullanıldığı göz önüne alındığında, bu adayın gerçek olma olasılığı çok büyük görünmüyor, ancak, 9. gezegen hipotezinin ne kadar ilgi gördüğü göz önüne alındığında, önerilen parametrelere sahip ve önerilen gökyüzü bölgesinde bir nesnenin gezegensel gözlemlerle tutarsız olup olmadığının kontrol edilmesi faydalı olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

IRAS, 1983'ün ocak ayından itibaren 10 ay boyunca göğün yüzde 96'sının uzak kızılötesi araştırmasını yapan bir projeydi.

Kullanılan bu dalga boyunda, 9. gezegen gibi küçük, soğuk nesnelerin tespit edilebileceği düşünülüyor. Rowan-Robinson, bu nedenle verileri 9. gezegen ile tutarlı parametreleri kullanarak yeniden analiz etmeye karar verdi.

Uydu tarafından tespit edilen yaklaşık 250 bin nokta kaynağından sadece 3'ü 9. gezegen adayı olarak ilgi çekiyor. Haziran, temmuz ve eylül 1983'te uydu, gökyüzünde hareket eden bir nesne gibi görünen şeyi tespit etti.

Ancak bütün bunların kesin bir tespit olmaktan çok uzak olduğu görüldü. Kaynağın göründüğü gökyüzü bölgesi, düşük galaktik enlemde, yani galaksinin düzlemine yakındı. Bu da uzak kızılötesinde parlayan filamentli bulutları barındıran galaktik sirrusun güçlü bir şekilde araya girmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla tespit edilen kaynakların bu bulutlardan gelen parazit olması ihtimali de bulunuyor.

Rowan-Robinson ise, 2008'den beri faaliyette olan bir başka son derece hassas araştırma projesi olan Panoramik Tarama Teleskobu ve Hızlı Müdahale Sistemi'nin (Pan-STARRS) bu adayı desteklemediğini belirtti.

Ancak adayın gerçek olduğu varsayılırsa 9. gezegene dair bazı çıkarımlar yapılabilecek. IRAS verilerine göre, bu gezegen yaklaşık 225 astronomik birim yörünge mesafede, Dünya kütlesinin 3 ila 5 katı arasında.

 

 

yeniakit.com.tr


Bu haber 27 kez okundu.

                                                   2 + 4 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim