Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Çok çeşitli örf ve adetlerimizden bazıları
Kültür
2021-11-13 20:23

Çok çeşitli örf ve adetlerimizden bazıları

Anadolu'nun birbirinden ilginç düğün gelenekleri: 3 cuma boyunca...

Anadolu'nun birbirinden ilginç düğün gelenekleri duyanları şaşkına çeviriyor. Bazıları gelin ve damat için zorluğa dönüşen geleneklerden bazıları şöyle...

Afyonkarahisar- Gelenekselleşen kız isteme merasiminde ikram edilen Türk kahvesi bu yörede almıyor. Gelin olacak kişi damada yalnızca su getiriyor ve kız verilirse damat tarafı cuma günü çaya davet ediliyor.

Diyarbakır- Evliliklerine uğur getireceğine inanılan testi kırma adeti, Diyarbakır'da sıklıkla yapılıyor. Damadın evinin önünde kırılan testi, evlilik boyunca kadının daha baskın olacağı anlamını taşıyor.

Edirne- Düğünden sonra dışarı çıkarılan gelinin kucağına erkek ve kız çocuğu veriliyor. Nedeni ise, gelinin ilk çocuğunun cinsiyeti belirlemek.

Kastamonu- Yörenin en bilinen evlilik geleneği, isteme günü eve gelen iyi huylu biri, ayakkabısını ayağından atıyor. Ayakkabı düz düşerse evliliğin yolunda gideceğine inanılıyor.

Kırklareli- Kız istemeye giden erkek tarafı, yanlarında canlı tavuk götürüyor. Bunun nedeni ise, kız evinden bir canın çıktığı yerine canlı bir tavuğun getirilmesi isteniyor.

Konya- Kentte yapılan düğün konvoyunda, gelin arabasının mutlaka mezarlığın önünden geçmesi gerekiyor. Bunun nedeni geline, "Düğünü gördün, ölümü de unutma" hatırlatmasında bulunmak.

Gaziantep- Kız isteme merasiminin birden fazla gerçekleştirildiği bölgede, evlenen çift 60 gün boyunca yalnız bırakılmıyor. Her akşam yemeğe giden iki aile bireyleri, gelin ve damadın baş başa kalmasına izin vermiyor.

Şanlıurfa- Bölgede takı töreni düğünün sonunda gerçekleşiyor ve nakit paranın yanı sıra altın olarak takılıyor. Takı takamayanlar, 'gelinin cuması' denilen düğünden sonraki 3 cumada da takabiliyor.

Sivas- Yörede düğün masraflarını tamamen erkek tarafı karşılıyor. Kız tarafı ise yalnızca damat bohçası için masraf yapıyor.

 
 
 
 
 
yeniakit.com.tr
 
 


Bu haber 40 kez okundu.

                                                   1 + 7 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim