Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Mavi ışığı daha önce hiç duydunuzmu
TeknoMedya
2021-10-27 18:17

Mavi ışığı daha önce hiç duydunuzmu

Telefon ve bilgisayar ekranlarından gelen mavi ışık sağlığı nasıl etkiliyor?

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayar ve cep telefonlardan gelen mavi ışık hiç de masum değil, insan vücudundaki etkileri ise saymakla bitmiyor.

Bütün gün boyu işiniz ya da okulunuz nedeniyle bilgisayara bakıyor, aralarda akıllı telefona ya da tablete bakıyor, akşam televizyon izliyor ve yine uyumadan önce büyük ihtimalle yine bir akıllı telefon ekranına bakarak günü bitiriyorsunuz. Bahsettiğimiz tüm bu dijital cihazların ekranı mavi ışık saçıyor. Mavi ışık yalnızca dijital ekranlarda değil floresanlarda ve LED ışıklarda da var.

Böyle dijital cihazların işimizi kolaylaştırdığı ve bizi eğlendirdiği açık bir gerçek ancak sağlığımıza nasıl bir etkisi oluyor hiç düşündünüz mü? Eminiz aktif olarak mavi ışığa maruz kalıyorsanız en azından gözleriniz kuruyor ve ağrı oluyor. Maalesef bunlar en ufak zararlar olarak biliniyor.

Mavi ışıgın zararları saymakla bitmiyor. İşte mavi ışığın vücuda verdiği zararlar. Mavi ışık nedir? Mavi ışık, ROY G BIV olarak kısaltılan ve Güneş’te gördüğümüz beyaz ışığı oluşturan 7 görünür ışık spektrumu olarak biliniyor. Akıllı saat, akıllı telefon, tablet, akıllı televizyon, bilgisayar gibi dijital cihazların ekranından ve floresan ile LED ışıklardan mavi ışık saçılır. Mavi ışık, 400 - 490 nanometre arası bir dalga boyuna sahiptir.

Gözlerimiz üzerindeki etkisi: göz yorgunluğu Tartışmasız mavi ışığın en büyük etkisi, ona direkt olarak maruz kalan gözlerimizedir. 415 - 455 nanometre dalga boyundaki ışığın göz hastalıkları üzerinde direkt bir etkisi olduğunu bilinirken mavi ışığın dalga boyu 400 - 490 nanometre civarıdır. Yani çok daha büyük bir etkiden söz edilebilir.

Gözlerde kuruma yapan, tahriş eden ve bulanık görmenize neden olan dijital göz yorgunluğu olarak adlandırılan bir rahatsızlık bilgisayar kullanıcılarının yarısından fazlasında görülüyor. Mavi ışık kesin bir şekilde göz retinasına zarar veriyor ancak bu zararın boyutu maruz kalma süresine göre değişiyor. Araştırmalarda maalesef mavi ışığa birkaç dakika maruz kalmanın bile retinaya zarar verdiği belirtiliyor.

Bütün mavi ışık retinanın arkasına geçtiği için makula dejenerasyonu riskini arttırdığı, kalıcı görme bozukluklarına neden olduğu, fotoreseptör hücrelerde toksik moleküllerin salınımını tetiklediği için AMD adı verilen bir göz hastalığına davetiye çıkardığı tespit edildi.

Uykumuz üzerindeki etkisi: Sağlıksız uyku ile mavi ışık arasında direkt bir ilişki kuruluyor. Dijital ekrandan yansıyan mavi ışık sirkadiyen ritminizi ve uyku döngünüzü bozarak dinlenmeniz gereken zamanda beyninize uyanık kalma sinyali gönderiyor. Gecede 2 saat mavi ışığa maruz kalmak bile uyku hormonu olarak bilinen melatonin salgılanmasını yavaşlatıyor ve hatta engelliyor.

Kanser riski üzerindeki etkisi: Mavi ışık direkt olarak kanser yapmıyor ancak insan vücudunda yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle kanser riskini çoğaltıyor. Örneğin gece vardiyasında çalışan kişilerde görülen yüksek meme kanseri, prostat kanseri ve kolorektal kanseri riski mavi ışığa maruz kaldığı için uyku düzeni bozulan kişilerde de risk oluşturuyor.

Ruh sağlığımız üzerindeki etkisi: Mavi ışığın ruh sağlığımız üzerindeki etkisi biraz komplike bir konu olarak biliniyor. Mavi ışık, Güneş’ten gelen doğal bir ışığın taklidi olduğu için sabahları 20 dakika maruz kalmak mevsim geçişlerinde yaşanan mevsime bağlı duygu durum bozukluğuna olumlu etki ediyor. Fakat gün boyu ya da geceleri mavi ışığa maruz kalmak ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Çocuklar üzerindeki etkisi: Çocukların gözleri, mavi ışığı yetişkinler kadar iyi filtre etmez. Bu nedenle mavi ışık, çocuklarda miyop ve odaklanma sorunları oluşturabilir. Geceleri mavi ışığa maruz kalan çocuklarda melatonin salgılanması yavaşlar ve hatta durur.

Mavi ışığın olumsuz etkilerinden korunmak istiyorsanız mavi ışık yayan ne varsa mümkün olduğu kadar çalıştırılmamalı.

Yeni teknolojiler olsalar bile mavi ışık yayan dijital cihazlara o kadar alıştık ki pek çoğumuz için kabul etmediğimiz bir bağımlılık oldu.

Mevcut tüm yeni cihazlarda dahili olarak bulunan gece filtresini kullanarak mavi ışığın %94’ünü kesmek retina zararlarını azaltacaktır.

Uyumadan birkaç saat önce dijital ekranlara bakmayı bırakırsanız çok daha sağlık bir uyku çekersiniz.

Çocuklarınıza belirli sınırlar çizerek mavi ışığın olumsuz etkilerini en aza indirebilirsiniz.

 
 
 
 
 
yeniakit.com.tr
 


Bu haber 40 kez okundu.

                                                   4 + 4 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim