Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Türkiye Moderna aşısını mercek altına almalı
Sağlık
2021-10-09 20:28

Türkiye Moderna aşısını mercek altına almalı

Avrupa ülkesi, mRNA aşısını askıya aldı! Sebebi kalp

( 1 ) 

İzlanda, kalp iltihabı riski nedeniyle ABD'li ilaç ve aşı firması Moderna'nın koronavirüs aşısının kullanımını askıya aldı.

Bloomberg'in haberine göre, ülkede artan kalp iltihabı risklerine ilişkin endişeler öne sürülerek Moderna aşısının kullanımının durdurulması kararı verildi.

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Bölgede Pfizer aşısının tedariği yeterli olduğundan baş epidemiyolog İzlanda'da Moderna aşısını kullanmamaya karar verdi." ifadelerine yer verildi.

İzlanda'dan önce, İsveç ve Finlandiya da 30 yaş altı kişiler için Moderna aşısının kullanımını askıya almıştı.

Öte yandan, Danimarka ve Norveç, 18 yaşın altındaki herkes için Moderna aşısının kullanımını tamamen yasakladı. 

 

Şirket, ölümler ortaya çıkınca itiraf etmek zorunda kaldı! Bakın aşının içinden ne çıktı  ( 2 )

Aşıların içerikleri tartışma konusu olurken Japonya'da yaşanan ölümlerin ardından 1 milyon 630 bin doz aşı toplatıldı. Japonlar Moderna üretimi aşılarda metal içerikli yabancı cisimler olduğunu tespit etti. İnsan sağlığı üzerinde "ciddi tehlike oluşturmadığı" iddia edilen aşılarla ilgili açıklama yapan Moderna şirketi, içinde "paslanmaz çelik" olduğunu itiraf etti.

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna üretimi Kovid-19 aşısının 18 yaş ve üstü kişilerde acil durumlarda kullanımına geçtiğimiz Mayıs ayında onay veren Japonya'da aşı yapılan iki Japon vatandaşının ölümü dünyayı salladı. Japonya konuyla ilgili soruşturma başlatırken ölen Japonların aşılama nedeniyle öldüğü ortaya çıktı.

1 milyon 630 bin doz aşı toplatıldı

Skandalın patlamasının ardından Japon devleti, 1.63 milyon doz aşının kullanımını askıya alındı. Japonya, yaptığı araştırmanın ardından aşılarda metal içerikli yabancı madde tespit edildiğini duyurdu.

Moderna'dan "paslanmaz çelik" itirafı

Skandalın patlak vermesinin ardından Moderna'dan mecburi bir açıklama geldi. Ülkeye gönderilen şüpheli aşıların içindeki madde ise bu açıklamayla ortaya çıkmış oldu.

Moderna, bazı Kovid-19 aşılarının içinde tespit edilen maddenin paslanmaz çelik parçacıkları olduğunu açıkladı.

"Ciddi bir tehlike arz etmiyor" savunması

Moderna'nın Japonya'daki aşı dağıtımını yürüten Japon ilaç firması Takeda ile yaptığı ortak açıklamada "Moderna'nın Kovid-19 aşılarında nadir görülen paslanmaz çelik parçacıkları insan sağlığı için ciddi tehlike arz etmemekte, maddenin, aşının fayda/zarar profiline tesir etkisi bulunmamaktadır" ifadelerine yer verilirken, aşı yapılan kolda kasa ulaşabilecek parçacıkların yan etki oluşturabileceği, ancak zararın bunun ötesine geçmeyeceği iddia edildi.

Öte yandan aşılardaki bu maddelerin gözle görünür olup olmadığı, parçacıkların hangi boyutlarda olduğu, sözkonusu aşıların neden kontrol edilmediği, paslanmaz çeliğin nasıl aşılara dahil olduğu ve çelik parçacıklarının insan hücrelerine tahribat verip vermeyeceği akıllarda soru işareti bıraktı. 

 

 

Yenilebilir mRNA aşısı geliyor  ( 3 )

ABD'li bilim insanları, mRNA aşılarının geliştirilmesinde kullanılan teknolojiyle, yenilebilir aşı üzerinde çalışmaları yürütüyor.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen RNA (mRNA) aşısı koronavirüse karşı mücadelede önemli bir adım oldu. ABD’de California Üniversitesi Riverside'daki (UCR) araştırmacılar, aynı teknolojiyi kullanarak yenilebilir bir koronavirüs aşısı üzerinde çalışıyor.

Yenilebilir koronavirüs aşısını insanların kendi evlerinde bile yetiştirebileceğini söyleyen uzmanlar, yeni aşının yoksul ülkeler için bir dönüm noktası olacağını söyledi.

mRNA aşıları koronavirüsün vücuda tutunduğu başak proteinine talimat vererek çalışıyor.

Bir kişinin bağışıklık sistemi proteini algıladığında, onunla savaşıyor. Virüse tekrar karşılaştığında ise proteinlere karşı oluşan güçlü bağışıklığı devam ettiriyor.

Şirketler artık bu teknolojiyi yıllık grip aşısı da dahil olmak üzere diğer aşılara uygulamak için çalışıyor.

UCR'nin Botanik ve Bitki Bilimleri Bölümü'nde baş araştırmacı ve doçent olan Juan Pablo Giraldo, "İdeal olarak, tek bir bitki tek bir kişiyi aşılamak için yeterli mRNA üretecektir. Bu yaklaşımı ıspanak ve marulla test ediyoruz ve insanların kendi bahçelerinde yetiştirme konusunda uzun vadeli hedeflerimiz var. Çiftçiler mRNA aşılarını tarlalarında da yetiştirebilir” dedi.

Bununla birlikte bilim insanları, mRNA’nın bitkilerdeki kloroplast hücrelerinde taşınabileceğini söyledi. Bu özellik, bitkinin bu bölümünün çok fazla potansiyel taşıdığı anlamına geliyor.

Giraldo, “Kloroplast hücreleri, bitkinin büyümesine izin veren şeker ve diğer molekülleri üreten küçük, güneş enerjisiyle çalışan fabrikalardır. Ayrıca arzu edilen molekülleri yapmak için kullanılmayan bir kaynaktırlar” dedi.

Diğer taraftan araştırmacılar şu anda mRNA materyalini kloroplastlara onu yok etmeyecek şekilde yerleştirmenin "ideal" yolunu bulmaya çalışıyor.

Eğer başarılı olurlarsa koronavirüs aşıları ve mRNA teknolojisini kullanan diğer aşılar yenilerek kullanılabilecek. Bu durum, ayrıca, uzun mesafelerde çok daha kolay taşınabilen bir aşıya izin verecek.

Mevcut mRNA aşılarının -90 derecedeki sıcaklıklarda saklanması gerekiyor. Bu, aşıların uzun mesafelere taşınmasını hem zor hem de pahalı hale getiriyor.

Özellikle de yoksul ülkelere aşıların ulaştırılmasını güçleştiriyor. Ancak, yenilebilir mRNA aşısı oldukça uzun mesafelere taşınabilir ve elverişli koşullar bulunduğunda insanlar tarafından bahçelerde yetiştirilebilir.

Böylelikle koronavirüs aşılarının maliyeti oldukça düşebilir.

Giraldo, "Bütün bu araştırmalar için çok heyecanlıyım. Bence insanların yaşamları üzerinde büyük bir etkisi olacak” dedi.

Öte yandan, şimdiye kadar dünya nüfusunun yalnızca yüzde 32’si tam olarak aşılandı, yüzde 44’ü ise en az bir doz aşı oldu. 

 

 

 

yeniakit.com.tr


Bu haber 31 kez okundu.

                                                   8 + 5 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim