Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
2 Medya devi arasında kılıçlar çekildi
Medya
2021-10-09 06:24

2 Medya devi arasında kılıçlar çekildi

Demirören ile Reuters birbirine girdi!

Reuters Türkiye gündemine yönelik operasyonel haberler yapmaya devam ediyor.. Dün Merkez Bankası üzerinden bir yalana imza atan Reuters, son olarak da Demirören grubu ile kavgaya tutuştu. Demirören grubu sert cevap verdi.

 

Türkiye gündemi ile ilgili son haftalardaki operasyonel haberleri ile gündeme gelen Reuters,  dün Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınacağını iddia ederken, şimdi de Demirören grubunu hedefe oturttu.

Demirören Grubu'nun medya satın alması ile enerji ve şans oyunları için kullandığı kredi borçlarına ilişkin bankalarla yürüttüğü yapılandırma tutarının faiz hariç 2 milyar dolara çıktığı ve faizle birlikte bu tutarın daha da aşılabileceğini iddia eden Reuters'e cevap, Demirören grubu açıklaması imzası ile geldi.

'Demirören gelir oluşturmakta zorlanıyor' iddiası

Reuters'ın iddiasına göre Demirören Medya Grubu'nun yürüttüğü sürece hakim olan üç bankacılık kaynağının verdiği bilgiye göre; grup gelir oluşturmak zorlanıyor. 800 milyon dolar borç için yeterli teminatları alan ve güvende olan Ziraat Bankası ile yapılandırma görüşmelerinin yürütüldüğünü, enerji ve şans oyunları için bankalardan kullanılan 1.2 milyar dolar borç için de 8-9 banka ile yapılandırma görüşmelerinin devam ettiği ileri sürüldü.

Demirören'den sert açıklama

Demirören Şirketler Grubu söz konusu haberlerin 'meçhul kaynaklara' dayandırılmasına dikkat çekti ve iddialarla ilgili yasal sürecin başlatıldığını belirtti. Ayrıca haberi geçen ajans, basın etik ilkelerine uymaya ve 'meçhul' kaynakları açıklamaya davet edildi.

Faaliyetleri süresince diğer tüm piyasa aktörleri gibi Demirören Şirketler Grubu'nun da finans kuruluşları ile kredi ilişkileri içinde olmasının son derece normal olduğu vurgulanarak, bu süre boyunca söz konusu kredi ilişkilerinin sorunsuz bir şekilde sürdüğü ve sürdürüldüğü savunuldu.

Bankacılık Kanunu kapsamında müşteri sırrına giren birtakım hususların üstelik de meçhul kaynaklara dayandırılarak yanlış bir şekilde haberlere konu edilmesinin yasalara açıkça aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

Bu tip iddiaların ve yorumların halka açık şirketin ve bunların pay sahiplerinin kayba uğramasına sebep olduğu ve bu haberlerin Sermaye Piyasası Kanunu’na da aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu

Demirören'in açıklamasında haberler ve kaynakları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Reuters'a "Basın Etik ilkeleri uyarınca 'Konuya aşina kaynaklar' olarak belirttiğiniz kaynaklarınızın açıkça tarafımızla paylaşılmasını talep ediyoruz" denildi.

 

 

 

 

yeniakit.com.tr


Bu haber 26 kez okundu.

                                                   2 + 7 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim