Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
5 büyük zincir markete serbest piyasa darbesi
Ekonomi
2021-09-25 18:41

5 büyük zincir markete serbest piyasa darbesi

Erdoğan 'operasyon yapılacak' demişti! Zincir marketler ilk darbeyi bu sabah yedi   ( 1 )

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fahiş fiyatlarla ilgili zincir marketlere operasyonlar yapılacağını açıklamasının ardından zincir marketler borsada darbe aldı. Borsa İstanbul'da işlem gören market zincirlerinin hisselerinde sert düşüşler oldu.

 
 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün ABD'de yaptığı açıklamada "Zincir marketlere yönelik gerekli operasyonlar yapılacak. 5 tane zincir market bütün ürünü toparlıyor, piyasalar alt üst oluyor" dedi.

Bu açıklama üzerine bu sabah Borsa İstanbul'da işlem gören zincir marketlerin hisseleri darbe aldı. 

Borsa İstanbul'da işlem gören market zincirlerinin hisselerinde sert düşüşler yaşandı. Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi ise yüzde 1'e yakın ekside işlem görüyor.

"Zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var"

Erdoğan'a Türkiye'deki fahiş fiyat tartışmaları hatırlatılarak, "Fahiş fiyat konusuyla ilgili bizzat ilgileneceğinizi söylemiştiniz. Bu konuyla ilgili tespit ettiğiniz problem başlıkları neler? Nasıl bir yol haritası izlenecek? Tek problem zincir marketler mi?" sorusu yöneltildi.

Erdoğan, uygulamaların üzerine gideceklerini, zincir marketlerin topladıkları ürünlerle piyasayı alt üst ettiklerini, bunlara yönelik operasyonlar düzenleyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine üzerine gideceğiz" dedi.

"5 zincir market piyasaları alt üst ediyor"

"Zincir marketlerin bu uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır" ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etmişti:

"Bu da 5 tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır." 

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erdoğan'ın işaret ettiği 5 zincir market için harekete geçildi!  ( 2 )

Fahiş fiyatlar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği 5 market zinciri için müfettiş görevlendirildi. Talimatı Ticaret Bakanı Mehmet Muş verdi.

Fahiş fiyatlar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği 5 market zinciri için müfettiş görevlendirildi.

Talimatı Mehmet Muş verdi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatıyla 5 zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.

 

 
 

 

yeniakit.com.tr


Bu haber 33 kez okundu.

                                                   9 + 10 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim