Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Çin sanal paralara savaş açtı
Borsa/Finans
2021-09-24 19:58

Çin sanal paralara savaş açtı

Kripto paralar için yeni hamle! Tüm dünyayı etkileyecek... Çin'den yasak geldi

 
 

Çin, kripto para ticaretine yönelik baskıyı yoğunlaştırdı. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Çin Merkez Bankası, kripto para madenciliği ve kripto para ticaretine karşı bir kez daha harekete geçti. Çin'in hamlesiyle Bitcoin de geriledi.

 

Çin kripto paralara karşı negatif adımlara yenisini ekledi. Çin Ulusal Kalkınma ve Reporm Komisyonu, kripto para madenciliğinin engellenmesine yönelik harekete geçti. 

Çin mayıs ayında finansal riski savuşturma çabalarının bir parçası olarak Bitcoin madenciliği ve ticaretini bitirme amacını yineledi. Yeni Kripto Para Madenciliği projelerine finansal destek sağlanmasının sıkı şekilde yasaklanacağın belirten Komisyon, kripto para madenciliği projelerinin elektrik piyasalarında yer almalarına izin verilmeyeceğini de vurguladı.

PBOC ayrıca finansal kurumların, ödeme şirketlerinin ve internet şirketlerinin kripto para ticaretini kolaylaştırmasını da yasakladı. Ayrıca komisyon, yeni kripto para madenciliği projeleri üzerinde enerji tüketim kontrollerinin güçlendirileceğini de vurguladı.

Twitter'dan yeni özellik! Bitcoin ile bahşiş kutusu...

ÇİN MERKEZ BANKASI'NDAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Çin Merkez Bankası web sitesinde yaptığı açıklamada, hükümetin "insanların mülklerini korumak ve ekonomik, finansal ve sosyal düzeni sürdürmek için sanal para spekülasyonunu ve ilgili finansal faaliyetleri ve uygunsuz davranışları kararlılıkla azaltacağını" söyledi. Çin Merkez Bankası, kriptoparalarla ilişkili aktivitelerin yasadışı olduğunu da vurguladı.

Çin'de büyük hamle! Kripto para madenciliği ürünlerinin satışı durduruldu

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, kripto para madenciliği konusunda ülke çapında bir baskı başlattığını söyledi. Daha önceki kısıtlamalar yerel yönetimler tarafından yayınlanmıştı.

Çin Merkez Bankası açıklamasında denizaşırı kripto para borsalarının Çin'de yatırımcılara hizmet sunmamaları gerektiğini ifade edilirken, kripto paralar konusunda internet üzerinden bilgi yönetiminin güçlendirileceği, kripto paralarla ilişkili illegal finansman aktivitelerinin ağır şekilde cezalandırılacağı belirtildi.

KRİPTO PARA PİYASALARI SERT GERİLEDİ

Çin’in açıkladığı kararlardan sonra kripto para birimlerinde deprem yaşandı. Gün içerisinde en yüksek 45 bin 139 doları gören Bitcoin, Haber sonrası sert geriledi ve günlük düşüşünü yüzde 8'in üzerine taşıyarak 40 bin 818 dolara kadar geriledi. En popüler kripto para birimi saat 16.19 itibarıyla yüzde 7,90 oranında düşüşle 41 bin 99 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin'den sonra en yüksek işlem hacmine sahip olan Ethereum ise gün içerisinde en yüksek 3 bin 162 Dolar seviyesini görürken, sonrasında  düşüşü yüzde 12’yi aşarken 2 bin 740 dolara kadar düştü. Ethereum şu dakikalarda ise, yüzde 10,60 oranında düşüşle 2 bin 801 dolarda seviyesinde hareket ediyor. Cardano düşüşünü yüzde 4'e taşırken, Solana'da düşüş yüzde 9'u aştı.

KRİPTO PARALARDA SERT DALGALANMA
Eray Dengiz – Kriptomeda kurucusu

Bitcoin yaşanan gelişmeler sebebiyle sürekli hareketli günler geçiyor. Son günlerde yaşanan özelikle piyasaların dengesini değiştiren Evergrande krizi Çin'in en büyük gayrimenkul şirketleri arasında yer alan şirketin borcunu ödeyip ödeyemeyeceği dedikoduları Hong Kong borsasındaki düşüşüne neden olduğu gibi Bitcoin'in düşüş yaşamasında etkili olmuştu.

ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı ve varlık alımlarına ilişkin kararları beklentileriyle düşüş trendine giren kripto borsası ise gelen olumlu haberler ile toparlandı. Bitcoin, yüzde 5'e yakın değer kazarak 44 bin doları aşmıştı. 

Özellikle Sosyal medya devi Twitter’ın iOS kullanıcıları için Bitcoin bahşiş hizmeti başlayacağını duyurması gibi güzel gelişmeler yaşanırken, Çin’den piyasayı derinden etkileyecek bir hamle geldi. 

Kripto varlık ekosistemine olan baskıcı ve sert tavırlarıyla gündeme gelen Çin, bu kez kripto para birimiyle ilgili tüm işlemlere yasak getirdiğini yayımladığı bir raporla duyurdu. Çin'in bu hamlesi ile birlikte Bitcoin 40 bin 818 dolar seviyelerini gördü. Çin tarafından gelen kripto para madenciliği ve ticaretine yönelik açıklamaların ardından piyasa düşüşe geçti.


Bu haber 46 kez okundu.

                                                   9 + 3 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim