Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Türkiye Dijital paraya hazır
Borsa/Finans
2021-09-21 19:27

Türkiye Dijital paraya hazır

Hedef ‘Dijital TL’

Merkez Bankası’nın Dijital Türk Lirası Projesi’nde daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testlerine geçilirken, gelişmeleri akademik camia da yakından izliyor.

 

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, dijital paraların temel amacının reel sektörün finansman ihtiyaçlarına düşük maliyetle cevap veren; güvenilir kurumlar aracılığıyla geniş bir yatırımcı tabanına farklı finansal araçlar sunan; güçlü kurumsal yapıya sahip bir finans sektörü inşa etmek olduğunu söyledi.

Kripto rakip

Bu noktada dijital paranın elektronik parayla karıştırılmaması gerektiğini belirten Çomaklı, “Elektronik paralar, blok zincir teknolojisi içinde yer almamakta ve bu teknolojinin sunduğu olumlu özellikleri sağlayamamaktadır. Fakat dijital paralar, blok zincir teknolojisinin tüm özelliklerini kullanabilmekte ve bir para politikası aktarım aracı olarak kullanılabilmektedir. Bu noktada blok zincir teknolojisi üzerine kuruldukları için kripto paralara rakip olarak görülmektedir” dedi. Çomaklı, burada dikkat edilmesi gereken hususun, merkez bankası paralarının katılım için izinli blok zincir ağları kullanırken kripto paraların izin gerektirmeyen ağlar kullanması olduğunu bildirdi. Merkez bankaları paralarının merkezi bir yapıda olduğuna dikkati çeken Çomaklı, şöyle konuştu: “Merkezi bir yapıya bürünmüş olsa da blok zincir tabanını kullandığı için dijital paraların merkez bankası para politikalarının kullanım gücünü artırabileceği öngörülmektedir. Dolayısıyla Dijital Türk Lirası Projesi bu anlamda küresel piyasalara eş güdümlü olacak şekilde hayata geçirilebilirse hem dünyadaki diğer itibari paralarla rekabeti açısından hem de uluslararası şirketler açısından önemli bir yer edinecektir.”

Etki düzeyi henüz bilinemiyor

Diğer bir perspektiften bakıldığında hiçbir ülkenin, başka ülke dijital parasının kendi ülkesinde yaygınlaşmasını istemeyeceğini vurgulayan Çomaklı, şu ifadeleri kullandı: “Bu bakımdan, merkez bankası dijital parası kişiden kişiye gönderim, ödeme hizmetleri, komisyon ücretleri ve hız gibi kolaylıklar getirebilmesine rağmen elektronik paraların bir üst versiyonu olarak kalmaktadır. Kripto paraların üretim mantığı üzerine bir yaklaşım sergilenmedikçe, dijital paranın üstünlüğü ele alamayacağı öngörülmektedir. Sonuç olarak merkez bankası dijital parasının etkisinin ne düzeyde olacağı henüz bilinemiyor.”


Bu haber 30 kez okundu.

                                                   8 + 7 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim