Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Limona rakip olan Guava meyvasını hiç duydunuz mu
Gıda
2021-08-29 20:06

Limona rakip olan Guava meyvasını hiç duydunuz mu

 

Limonun yerine denemek için guava dikti! Türkiye'de az yetişen meyveyle sipariş patlaması yaşıyor

 
 

Mersin'de limon ağaçlarının veriminde sıkıntı yaşamasının ardından tropikal bir meyve olan guava ekimine başlayan ziraat mühendisi Mustafa Levent, şimdi gelen taleplerden memnun. Bu sene 15 ton meyve toplamayı hedefleyen Levent, Türkiye'nin dört bir yanına sipariş gönderecek.

Silifke ilçesinde limon yetiştiriciliği yapan Ziraat Mühendisi Mustafa Levent'in yıllar önce aldığı bir kararla tropikal meyve guavayı yetiştirmeye başlaması, dönüm noktası oldu. Levent şu anda kilogramı 5 liradan olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanına guava meyvesi gönderiyor. Yaklaşık 10 yıldır guava ağaçlarından ürün alan Levent, bu yıl da 1500 ağaçtaki tropikal meyvelerinin hasadına başladı.

"3 -4 YIL SONRA TAM VERİME OTURUYOR"

Levent, gazetecilere yaptığı açıklamada meyveden yılda ortalama 15 ton ürün aldığını belirterek, şunları kaydetti: "Limon bahçesi yapmıştım. Limonda bazı yıllar sıkıntı olduğu için alternatif ürün aradım. Guava meyvesi ile tanıştım. Şimdi yaklaşık 1500 civarında guava ağacım var. Hızlı yetişen ve suyu çok seven bir ağaç. Fidanlarının dikiminden 2 yıl sonra meyve vermeye başlıyor ve 3-4 yıl sonra da tam verime oturuyor. Dikeni, budaması ve ilacı yok. Tek istediği bolca su. Tropikal bir meyve olduğu için bu iklim kuşağında yetiştirebiliyoruz. Bu yıl tahmini 15 ton civarında ürün bekliyorum. Türkiye'nin her yerine gönderiyorum. Kilogramı 5 liradan alıcı buluyor."

 

"ALTERNATİF ÜRÜN DENEMELİLER"

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun da çiftçilerin alternatif ürünlere yönelmelerini desteklediklerini, ilçenin sahip olduğu iklim sayesinde çeşitli ürünlerin yörede yetiştirilebildiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 aa.com.tr/ Burcu Kaya - haberler.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Bu haber 77 kez okundu.

                                                   5 + 6 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim