Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Türkiye Kuşatılıyor
Dünya
2021-04-03 10:26

Türkiye Kuşatılıyor

ABD'nin Yunanistan'da kurduğu üs sayısı Türkiye için ciddi tehdit

Türkiye'ye karşı silahlanan Yunanistan'da son yıllarda çok sayıda ABD üssü kuruldu. Bu askeri üsler Türkiye için de ciddi tehdit oluşturuyor.

 
 

Son yıllarda ekonomik kriz içerisinde olan Yunanistan, yeniden toparlanma sürecine girebilmek için Amerika ile ilişkilerini güçlendirmeye çalışıyor.

Türkiye'nin askeri gücünü her geçen yıl artırması üzerine güvenlik endişesi de yaşayan Atina yönetimi, ABD'nin askeri üs kurma planlarına olumlu yanıt verdi.

Yapılan anlaşmaların ardından ABD ordusu; Dedeağaç, Kavala, Selanik, Larisa, Stefanoviç ve Girit'te askeri üs kurdu.

Türkiye'nin çevresinde kurulan yabancı ülkelere ait askeri üsler, gelecek için bir tehdit niteliği de taşıyor.

 

"AMERİKAN ÜSLERİ TÜRKİYE'Yİ KUŞATIYOR"

Aydınlık gazetesinin hazırladığı haritayla ilgili Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek şu ifadeleri kullandı:

"Şu haritaya gözlerinizi açarak bakın. İyi bakın bu haritaya. ABD Yunanistan'ı işgal etmiş. Dedeağaç, Selanik, Kavala, Larissa... Oradan geçiyoruz Doğu Akdeniz'e. Girit, Güney Kıbrıs silahlandırılmış. Amerikan üsleri Türkiye'yi kuşatıyor."

YUNANİSTAN'IN TÜRKİYE KARŞITI SİLAHLANMA PROGRAMI

2020 Eylül'ünde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar euroluk savunma programıyla, önümüzdeki 5 yıllık dönemde Yunan ordusunun modernizasyonun hedeflendiğini açıklamıştı. Bu program kapsamında, 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa'dan 18 adet Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027'ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Yunan hükümetinin F-35 alımı isteği de var. Atina, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD'ye niyet mektubu göndererek resmi başvuru yapmıştı. Ayrıca tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş yıl içinde orduya alınması öngörülüyor.

 
 
 
 
Kaynak : aydinlik.com.tr / haber7.com


Bu haber 36 kez okundu.

                                                   5 + 7 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim