Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Teknolojik virüslere dikkat
TeknoMedya
2021-03-28 16:20

Teknolojik virüslere dikkat

Güncelleme gibi davranan Android virüsü tespit edildi

Android işletim sistemi güncellemesi gibi davranarak akıllı telefonun kontrolünü ele geçiren yeni bir virüs tespit edildi.

 
 
 

Yeni tespit edilen virüsün Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarda yayıldığı ortaya çıktı. Kötü amaçlı yazılımın kendisini sistem güncellemesi olarak gösterdiği belirtildi. Ayrıca girdiği akıllı telefonun tüm kontrolünü ele geçiriyor.

Samsung’un Android 11 alacak modelleri açıklandı

Clubhouse kurucusu Android için tarih verdi

Çöken Android uygulamaları için Google’dan açıklama

Güvenlik şirketi Zimperium'un başkanı Shridhar Mittal, yeni kötü amaçlı yazılımdan bahsetti. Sistem Güncellemesi adlı bir uygulama, Google Play'den değil, yararlı yardımcı programlar paketinin bir parçası olarak üçüncü taraf kaynaklardan yükleniyor. Shridhar Mittal; bu uygulamanın Google Play'de hiç görünmediğini doğruladı. Bunu yaparken, Google'dan doğrulanmış güncellemelere benzer bir uyarı kullanılarak uygulama gizleniyor.

Verileri topluyor ve paylaşıyor

Kurulumdan sonra uygulama saklanıyor ve ardından gizlice kurbanın cihazından saldırganların sunucularına veri topluyor ve gönderiyor. Firebase sunucuları, cihazı uzaktan kontrol etmek için de kullanıyor.

 

Bu virüs yüzünden mesajları, kişileri, cihaz bilgilerini, yer imlerini ve tarama geçmişini yanlış ellere aktarabilir, yerleşik mikrofondan aramaları ve hatta ortam seslerini kaydedebilir ve akıllı telefon kameralarını kullanarak fotoğraf çekebilirler. Ayrıca cihazın konumu takip edilir, dokümanlar aranıyor ve klavyeden girildiğinde bilgiler kopyalanıyor.

Nasıl korunabilirsiniz?

Android'de bu tip virüslerden korunmak için sık sık virüs taraması yapmanız ve Play Store dışında uygulama yüklememenizi tavsiye ediyoruz. APK. olarak yüklenen her dosyada belli bir risk olduğunu belirtmekte fayda var

 
 
Kaynak : Teknolojioku / haber7.com 


Bu haber 39 kez okundu.

                                                   9 + 8 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim