Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ford ve Volvo'dan şok haber
Taşıt
2021-03-21 16:53

Ford ve Volvo'dan şok haber

Çip krizinde yeni gelişme! Türk devinden açıklama geldi... Ford ve Volvo'dan şoke eden haber

Küresel otomotiv endüstrisinde yaşanan ve fabrikaların üretimi durdurmasına kadar varan çip krizinde rahatlatan açıklama geldi. Otomotiv devlerinin stratejik iş ortağı Coşkunöz Holding’in CEO’su Acay, rölantiye geçen çip krizinin yavaş yavaş aşıldığını söyledi. Öte yandan çip krizi ile ilgili bir son dakika haberi de Volvo ve Ford'dan geldi.

 
 
 
  • Otomobil dünyasını vuran çip krizinde son dakika açıklamaları peş peşe geliyor. Dünya krizden bir çıkış ararken iki dünya devi otomobil üreticisi Volvo ve Ford'dan peş peşe son dakika kararları geldi.
     

Pandemiyle birlikte Avrupa'nın üretim üssü konumunu güçlendiren Türkiye, gizli sanayi devlerinin yatırımlarıyla bu iddiasını her geçen gün bir adım ileriye taşıyor. Küresel salgına rağmen yatırıma ara vermeyen firmalardan biri de 70 yıllık geçmişe sahip Bursa merkezli Coşkunöz Holding. Sac üretiminde yüzde 100 yerli en büyük otomotiv yan sanayi firması olan Coşkunöz, otomotiv devlerinin stratejik iş ortağı konumunu güçlendirirken, son yıllarda savunma ve havacılık alanındaki yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Geleneksel iş kolları olan otomotivin faaliyetleri arasında önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Coşkunöz Holding CEO'su Erdem Acay, "Holdingimiz yerli ve milli savunma sanayi hamlesine destek veriyor. Hedefimiz bu alanda ihracatımızı artırmak" dedi. Pandemide dahi yatırımı durdurmadıklarını ve her yıl 30-35 milyon euroluk yatırım yaptıklarını söyleyen Acay, "Bu yıl da aynı seviyede yatırım yapacağız" dedi.


FİRMALARA AYAK UYDURUYORUZ

Otomotiv sektörünün yaşadığı çip krizini değerlendiren CEO Acay, "Bir arabada binlerce parça var. Bunun biri bile olmasa o arabayı üretemiyorsunuz. Satış yönünde talep olsa bile tedarik ağında yaşanan en ufak bir aksama bütün zinciri etkiliyor. Şu anda işlerimizde yüzde 10-15'ler civarında bir dalgalanma var. Otomotiv şirketleri çip buldukça ürettiği için biz de onlara ayak uyduruyoruz. Süreci bir miktar stokla yönetiyoruz ya da fazla mesai ile gelen talepleri karşılıyoruz. Şu anda sıkıntı bir miktar devam ediyor, ancak sıkıntı rölantiye doğru geçerek etkisini azaltıyor. Bir şekilde bu sorun çözülecek" diye konuştu.

Tüm araç modellerinin dışında görünen bütün sac aksamı ve şasi parçalarını üreten Coşkunöz, Türkiye'de Renault, Tofaş, Fiat ve Ford gibi firmalarla çalışıyor. Romanya'da Dacia'ya, Rusya'da ise Ford, Pegueot Citroen'in yanı sıra lokal marka Kamaz'a yönelik üretim yapıyor. Bu yıl otomotivde satışların pandemi öncesi seviyeye dönmesini beklediklerini söyleyen Acay, "Ekstra bir şey çıkmazsa talep patlaması bekliyoruz" dedi.

Acay, Türkiye'nin yerli otomobil projesi TOGG'da da birçok alanda tedarik ilişkisi içinde oldukları bilgisini verdi.ı


VOLVO'DA ÜRETİMİ DURDURDU

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle zor durumda kalan otomobil üreticileri, şu sıralar çip tedarik sorunuyla boğuşuyor.

Başta ABD, Çin ve Japonya'da üretim yapan markalar olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde otomotiv üretimlerinde yetersiz çip tedariki nedeniyle kesintiler yaşanıyor.

Şimdiye kadar birçok marka, Türkiye de dahil birçok ülkede zaman zaman üretim sıkıntısı yaşıyor. Bu üreticilere artık Volvo da eklendi.

FORD'DAN YENİ KARAR

BD’li otomobil üreticisi dün yaptığı açıklamada çip sıkıntılarına ek olarak ABD’de yaşanan kış fırtınalarından kaynaklanan parça kıtlığı nedeniyle elindeki parçalarla araçların montajını yapacağını ve diğer parçalarla tamamlayıp gönderene kadar “birkaç hafta” araçları fabrikalarda tutacağını belirtti.

Ford ayrıca Almanya’nın Köln kentinde Fiesta model araçları üreten fabrikada üretime 1-16 Mart ve 22 Mart tarihlerinde ara verecek. Louisville, Kentucky’deki fabrikada ise üretim en az bir gün durdurulacak, daha sonra vardiya azaltılacak.

PEŞ PEŞE AÇIKLADILAR! TOYOTA, HONDA, VOLKSWAGEN, TOFAŞ, RENAULT VE VOLVO'DA KRİZ BÜYÜYOR
 
Küresel otomotiv endüstrisinde derinleşen çip krizi, markaların üretimlerinde kesintiye yol açmaya devam ediyor. Otomotivde mikroçip sorunu nedeniyle otomobil devleri üretime ara vermek zorunda kaldı. Toyota, Honda, Volkswagen, Tofaş, Renault ve Volvo gibi üreticiler de yaşanan çip tedariki sorunu nedeniyle birçok fabrikada üretimi durdurduklarını açıkladı.
 
 
 
 
 
 
Kaynak : sabah.com.re
 
 


Bu haber 55 kez okundu.

                                                   9 + 3 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim