Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Orhan Gazi'nin 5. eşl
Osmanlı
2021-02-27 16:48

Orhan Gazi'nin 5. eşl

Theodora Hatun

Teodora Kantakuzini (Orhan'ın karısı)
  •  

Theodora Hatun ya da Theodora Kantakuzini (Modern Yunanca: Θεοδώρα Καντακουζηνή; 1381 sonrası ölmüştür), Bizans prensesi, İmparator VI. İoannis'in kızı, Osmanlı Sultanı Orhan Gazi'nin beşinci eşidir.

Theodora Hatun
Eş(ler)i Orhan Gazi
Çocuk(lar)ı Şehzade Halil
Tam ismi
Theodora Kantakouzene
Modern Yunanca: Θεοδώρα Καντακουζηνή
Hanedan (doğum ile)
Osmanlı Hanedanı (evlilik ile)
Babası VI. İoannis
Annesi İrini Asanina
Doğum y. 1332
Bizans İmparatorluğu
Ölüm 1381 sonrası
Konstantinopolis, Bizans İmparatorluğu
Dini Ortodoksluk
 
Theodora'nın kocası, Orhan.
 

Kimliği

İmparator VI. İoannis'in eşi Cermen asıllı kraliçe İrini Asanina'dan olan üç kızından biridir. Tarihçi Nikiforos Grigoras bir bölümde yanlışlıkla onu "Maria" olarak adlandırır.

 

Hayatı

Ocak 1346'da, Babasının yükselen Osmanlı Beyliği ile müttefikliğini sağlamlaştırmak ve devam eden Bizans iç savaşında Osmanlıların İmparatoriçe-naip Savoy'lu Anna'ya yardım göndermelerinin önüne geçmek için, Osmanlı hükümdarı Orhan Gazi ile nişanlandırıldı. Evlilik aynı yılın yazında gerçekleşti. Ebeveynleri ve kız kardeşleri, Orhan'ın sarayının ileri gelenleri ile bir atlı muhafız alayının da dahil olduğu temsilcilerinin 30 gemilik bir filo ile vardıkları Selymbria'ya kadar ona eşlik ettiler. Selymbria'da tören gerçekleşti ve Orhan'ın temsilcileri onu alıp düğünün gerçekleşeceği Marmara Denizi'nin karşısında Bithynia'da bulunan Osmanlı topraklarına kadar ona eşlik ettiler.

Düğünden sonra Orhan Gazi kendi otağına döndü. Bizans İmparatoru ise kızı Theodora, Orhan Bey'in diğer oğulları ile akrabalarını yanlarına alarak, imparatoriçeyi, diğer kızlarını ve prensesleri ziyaret etmeleri için hep birlikte Bizans'a götürdü. İstanbul'da Üç gün kaldıktan sonra imparatorun kendilerine hediye ettiği kıymetli eşyalarla birlikte Bitinya olarak adlandırılan Bursa ve civarına doğru yola koyuldular.

Theodora, evlendikten sonra Hristiyan kaldı ve Osmanlı idaresinde yaşayan Hristiyanları aktif olarak destekledi. 1347 yılında sadece küçük bir çocukken fidye için Ceneviz korsanları tarafından kaçırılacak olan oğlu Şehzade Halil'i doğurdu. Bizans İmparatoru V. İoannis'in kurtarılmasında tesiri olmuştur. Daha sonra Halil, V. İoannis Paleologos ile Theodora'nın kız kardeşi Eleni Kantakuzini çiftinin kızı ile evlenmiştir. Şubat 1347'de Babasının iç savaştaki galibiyeti sonrası Konstantinopolis'te geçirdiği üç günlük misafirlik, dışında Orhan'ın öldüğü 1362 yılına kadar hep Osmanlı sarayında kalmıştır. Orhan'ın ölümünden sonra, sarayda kızkardeşi İmparatoriçe Eleni ile yaşayacağı Konstantinopolis'e döndüğü aşikardır. IV. Andronikos'un 1379–81 yılları arasındaki kısa hükümdarlığı sırasında Galata'da hapsedildiği onun hakkında bilinen son kayıttır.

 

Kaynak : Wikipedia.org


Bu haber 356 kez okundu.

                                                   5 + 7 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim