Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Osman Gazi'nin evlatları Melik Bey - Savcı Bey ve Fatma Hatun
Osmanlı
2021-02-26 10:56

Osman Gazi'nin evlatları Melik Bey - Savcı Bey ve Fatma Hatun

Melik Bey: Melik Bey vakfiye kayıtlarında asıl adının Murad Arslan olduğu görülmektedir. Melik Bey genellikle Dulkadiroğlularının kurucusu olan Melik Arslan Bey ile karıştırılır. Melik Bey’in Melek Hatun adında bir kızının olduğu anlaşılır. Melik beyin Tarihteki asıl önemi ise Kızı Melek Hatun’u Orhan beyden sonra tahta çıkan sultan Murad Hüdâvendigâr’a vermesidir. Kızıl Murad Bey, işte tam da burada hatırlanmalıdır. Tarihi vesikalar da ve bazı vakıf kayıtların da isminin önünde Kızıl Murad Bey diye hitap edildiği görülmüştür. Bu ünvanını niçin kullanıldığı ise bilinmemektedir.

Savcı Bey: 

Osman Gazi’nin oğullarından Savcı Bey erken yaşlarda öldüğü tahmin edilmektedir. 1305 yılında Konya’ya doğru yola çıkan bir ordunun başında bulunduğu bilgisi dışında hakkında bilgi bulunmayan Savcı Bey’in Umur Bey adında bir oğlu olduğu bilinmektedir.

 

Fatma Hatun:

 Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey ile Malhun Hatun’un tek kızıdır. 1284 senesinde Söğüt'te dünyaya geldi. Abisi Orhan Bey'in hükümdarlığı zamanında 63 yaşında iken vefat etti.

 

Kaynak : uzemku.com


Bu haber 960 kez okundu.

                                                   10 + 7 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim