Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Murat Karayılan'dan sonra Duran Kalkan'da çöküşü itiraf etti
Gündem
2021-02-19 12:27

Murat Karayılan'dan sonra Duran Kalkan'da çöküşü itiraf etti

Duran Kalkan'ın itiraf sözleri ortaya koydu: Gara operasyonu hedefine ulaştı

Terör örgütü PKK'ya Gara'da ağır darbe vuruldu. Terör örgütünün elebaşlarından Duran Kalkan operasyondan sonra itiraf niteliğinde sözler söyledi. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Kalkan'ın itirafına yer verdi.

Gara'da yapılan operasyonla terör örgütü PKK'ya ağır darbe vuruldu. Operasyondan sonra PKK'nın elebaşlarından Duran Kalkan'ın yaptığı itiraf gündeme geldi. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin yazısından ilgili bölüm şöyle: 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Örgütün Gara’da toplandığını takip ediyorduk. Özellikle son 5 ayda bu bölgede yoğunlaştıkları gözlendi” sözleriyle Gara’ya yapılan operasyonun önemini ortaya koydu.

PKK, Kandil’de baskı altına alınınca Sincar’ı aktif hale getirmiş. Sincar’a yönelik Türkiye’nin baskıları artınca da Gara’yı aktif hale getirmiş. Komuta kontrol merkezini Gara’ya taşımaya başlamış. Ayrıca Gara’nın Kandil ve Sincar’a göre daha avantajlı bir yönü var. Türkiye’ye 40 kilometre uzaklıkta ve şimdiye kadar operasyon yapılmamış. Gara’yı aktif hale getirerek, Türkiye’ye geçişleri kolaylaştırmış.

PKK sahada sıkıştıkça alternatif üretebilen bir terör örgütü. Türkiye’nin baskısıyla Bekaa’dan çıkarıldı ama ABD onları Kandil’e yerleştirdi. Kandil’de sıkışınca önce Sincar, sonra Gara’yı komuta kontrol merkezine dönüştürmeyi planladı. Ama bu kez başarılı olamadı.

Gara’ya son dönemlerde PKK’nın önemli isimlerinin gelip gittiği de tespit edilmiş.

DURAN KALKAN’IN İTİRAFI

PKK’nın ilk üç isminden biri olan Duran Kalkan, Gara operasyonunu, “Tarihin en ağır çatışmalarından biriydi” diye tanımladı. Terörist Kalkan, Türkiye’nin hedefini, “Gara operasyonunun temel amacı HPG’nin komuta kontrol merkezini işlemez hale getirmekti. Bu operasyonda temel hedef gerillanın komuta kontrol merkezini etkisiz kılmaktı” diye tanımladı.

Duran Kalkan bunu söylediğine göre demek ki Gara operasyonu hedefine ulaşmış.

KAYNAK : hurriyet.com.tr

 ETİKETLER

 


Bu haber 19 kez okundu.

                                                   2 + 4 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim