Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Çayına oynamak bile haramdır
Din
2020-01-23 22:40

Çayına oynamak bile haramdır

Okey, Tavla, İskambil, Satranç, Dama ve diğerleri... İşte İslam'daki hükmü...

Yeniakit.com.tr'ye konuşan Araştırmacı Yazar Mahmut Sami Gülcü; Okey, Tavla, İskambil Kağıdı, Satranç ve Dama gibi oyunların İslami hükmünü değerlendirdi. Zar atılan Tavla ve Okey gibi oyunlarla birlikte kumarı temsil eden İskambil kağıtları ile oynanan oyunların para karşılığı olmasa bile İslam Âlimleri tarafından 'Haram' olarak değerlendirildiğini belirten Gülcü, eğitim amacı dışında Satranç ve Dama gibi oyunların da 'vakit israfı' sebebi ile caiz olmadığını ifade etti.

 

"Tüm alimler, para karşılığı oynanan bütün oyunların haram olduğu konusunda ittifak etmişlerdir." diyen Mahmut Sami Gülcü, "Ulemadan çok az bir kısmı zar atılan ve kumarı temsil neden İskambil kağıtlarına para karşılığı oynanmasa bile 'Harama yakın mekruh' derken, çoğunluğu 'Haram' olduğu yönünde fetva vermiştir." ifadelerini kullandı.

 

Zar atılarak ve kumar aracı olan İskambil kağıtlarının kullanıldığı oyunların dışında zar kullanılmayan 'Dama ve Satranç' gibi oyunlara vakit israfından dolayı 'Mekruh' değerlendirmesi yapıldığını belirten Gülcü, şunları söyledi:

"Bazı alimlerimiz; zar atılmayan ve Namaz vakitlerine de engel olmayan oyunları, vakit israfı yapıldığından dolayı harama yakın mekruh olarak değerlendiriyor."

 

'Tavla oynayan elini domuz kanına batırmış gibi olur'

"İmam Müslimin rivayet ettiği bir hadiste Allah Rasulü (s.a.v)'in "Tavla oynayan, elini domuzun etine ve kanına batırmış gibi olur." ve yine Ebu Davud'un tahriç ettiği "Tavla oynayan Allah ve Rasûlü'nün emrini dinlememiş olur." hadislerinden dolayı müçtehid imamlarımız bu tür oyunların haram olduğunda ittifak edildiğini ifade etmişlerdir.

'Çay karşılığı oynanan oyun da haramdır'

"Aynı zamanda zar atmak insanları kumara alıştıracağından dolayı her hali ile sakıncalı görülmüştür." ifadesini kullanan Gülcü, "Bu sebeple zar atılan oyunlar para karşılığı olmasa bile caiz değildir. Öte yandan günümüzdeki en yaygın şekliyle çay karşılığı oynanan oyunlar da 'Haram' olarak değerlendirilir." şeklinde konuştu.

 

 Kaynak : yeniakit.com.tr / Taha Emre Özdemir


Bu haber 492 kez okundu.

                                                   5 + 5 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim