Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Azebaycan Ermenistan'ı ikaz etti
Dünya
2020-10-01 14:00

Azebaycan Ermenistan'ı ikaz etti

Paşinyan ve Sarkisyan'dan skandal Türkiye sözleri! Çok sayıda şehit ve yaralı var

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan gerilim bugün de devam ediyor. Ermenistan Başbakanı ve Cumhubaşkanı'ndan Türkiye'yi hedef alan açıklamalar gelirken, Erivan'ın saldırıları yüzünden hayatını kaybeden sivil sayısı da arttı.

 
 

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatmış ve bazı yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı. Her iki ülkede savaşa hazırlık için seferberlik ilan ederken, karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

 

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gelişmeleri gün boyunca bu haberimizden takip edebilirsiniz.

AZERBAYCAN'DAN ERMENİSTAN'A ÜLTİMATOM

- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan Ermenistan'a ültimatom: "1 Ekim sabahı Ermenistan Azerbaycan'daki Gorus bölgesine ateş açmıştır. Ermenistan'dan atılan füzeler Cebrail-Fuzuli bölgesinde cepheye isabet etmiştir. Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırısını derhal durdurmasını istiyoruz. Aksi takdirde misliyle karşılık verileceği konusunda uyarıyoruz"

PUTİN VE MACRON DAĞLIK KARABAĞ KRİZİNİ GÖRÜŞTÜ

- Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin ve Macron telefonla Dağlık Karabağ'da tırmanan gerginliği görüşerek askeri eylemlerden duydukları endişeyi ifade etti. Putin ve Macron, tarafları en kısa zamanda tam bir ateşkes sağlanması ve gerginliğin giderilmesi çağrısında bulundu. Liderler, krizin siyasi ve diplomatik yolla çözümünden başka alternatifi olmadığını belirtti. İkili ayrıca Belarus'taki durumu ele aldı. Putin, egemen bir devletin içişlerine karışılması ve meşru bir yönetime dışarıdan baskı uygulanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Görüşme, Paris'in girişimiyle gerçekleşti. (SPUTNIK)

YALAN ÜRETMEYE DEVAM

- Ermenistan'ın "Azerbaycan helikopterini düşürdük" açıklaması, Bakü yönetiminden yapılan açıklama ile yalanlandı.

BU KADARINI KİMSE BEKLEMİYORDU! ALİYEV'E AKILALMAZ HAKSIZLIK

SARKİSTAN'DAN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

- Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, "Uluslararası toplum Karabağ'daki savaşı durdurmak için müdahale etmezse, Kafkasya karmaşık bir sorun haline gelecektir. Çatışmalar durmazsa Kafkasya başka bir Suriye'ye dönüşebilir" dedi.

PAŞİNYAN KAŞINIYOR

- Ortaya attıkları yalanları bir bir ortaya çıkan ancak yine de "çamur at izi kalsın" siyasetine devam eden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, attığı yeni tweette, uluslararası toplumunun Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte hareket ettiğini, yabancı ülke teröristlerini Ermenistan'a karşı savaştırdıklarını gördüğünü iddia ederek, "Bu terörizm, ABD, İran, Rusya ve Fransa'yı eşit derecede tehdit ediyor" dedi.

ŞEHİT VE YARALI SAYISI ARTTI

- Ermenistan ordusunun, Azerbaycan'daki sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden sivil sayısı 16'ya, yaralı sayısı 55'e yükseldi.

 

AZERBAYCAN ORDUSU İLERLİYOR

- Azerbaycan ordusu, işgal altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı karşı saldırıda Ermenistan ordusunun topçu bataryalarını imha etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun topçu bataryalarına yönelik düzenlediği saldırının havadan çekilen görüntülerini paylaştı. Görüntülerde, çok sayıda topçu bataryasının vurularak imha edildiği, askerlerin ise kaçtığı görülüyor. 

KAYNAK : Haber7

 ETİKETLER


Bu haber 20 kez okundu.

                                                   1 + 3 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Haber sayfamızda Kaza Rüşvet Cinayet Hırsızlık Terör haberleri yoktur. Sizce olmalı mı.?

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim