Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
İşte Nakşibendi tarikatı
Din
2020-01-18 21:21

İşte Nakşibendi tarikatı

İsmailağa cemaati kim?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nakşibendi tarikatının büyüklerinden olan ve İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanooğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu ve Hasan Kılıç’ı İsmailağa’da ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu anlamlı ziyareti sonrası İsmailağa cemaati kim? Mahmut Efendi hazretlerinin şeyhleri kim? İsmailağa cemaati ne demek? Soruları araştırılıyor. İşte Nakşibendi tarikatının Halidi kolunun İsmailağa şubesi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanooğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu ve Hasan Kılıç’ı İsmailağa’da ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu anlamlı ziyareti sonrası İsmailağa cemaati kim? Mahmut Efendi hazretlerinin şeyhleri kim? İsmailağa cemaati ne demek? Soruları araştırılıyor. İşte Nakşibendi tarikatının Halidi kolunun İsmailağa şubesi.

Alimler, Peygamberlik müessesesinin hitâma erişini müteakip cehâlet ve karanlıklara gark olma, ebedî hüsran yoluna sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış insanlığın, hidâyetle buluşmalarına vasıta elçiler olma niteliğini taşımak ve onlara rehberlik etmek bakımından Peygamberlerin varisi konumundadırlar.  Bu konumlarıyla onlar; Âlemlerin Rabbinin, kullarına merhametinin de birer tecellisidirler. İsmailağa Câmiası, teşkilatları ve faaliyetleriyle birlikte, Allâh (Celle Celâluhû)nun kullarına merhametinin bir nişânesi olan Mahmud Ustaosmanoğlu (Kuddise Sirruhû) Hazretleri etrafında bir araya gelmiş gönül erlerinden oluşan büyük bir irşâd ve hizmet topluluğudur.

 

İsmâilağa cemaati kendilerini şöyle tanıtıyor: "İsmâilağa Câmiası olarak gayemiz: insanoğlunun her daim süregiden huzur arayışında İslâm’ın ışığını insanlığa Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretlerimizin rehberliğinde en parlak ve en canlı hâliyle sunabilmektir." İsmailağa nasıl kuruldu?

İsmailağa ismini, merkezi olan İsmailağa Camii’nden almaktadır. İsmailağa Camii, Çarşamba’da doğmuş ve ilmî vazifelerden askerî vazifelere kadar Osmanlı devrinde pek çok vazifelerde bulunmuş ve 56. Şeyhülislâm olarak görev yapmış olan Kara İsmail Naim Efendi Hazretleri (Rahmetullâhi Te’âlâ Aleyh) tarafından evinin yerine, kendi adına yaptırmış olduğu, pek çok hususiyetleri bulunan bir camidir.

 

Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde metruk bir hâle gelen İsmailağa Camii, Efendi Ali Haydar Efendi (Kuddise Sirruhû)nun öncülüğünde tamir edilerek ümmetin istifadesine sunulmuş ve Efendi Hazretleri (Mahmut Efendi) Efendi  Ali Haydar Efendi (Kuddise Sirruhumâ) emriyle bu camide imam olarak vazifeye başlamıştır. Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretleri imamlık vazifesiyle birlikte İsmailağa'nın merkezi hâline gelen İsmailağa Camii, İslâmiyet’ten uzak yaşantının hâkim olduğu o günlerden itibaren irşâd merkezi olma hüviyetini hâlen muhafaza etmektedir. İsmailağa'nın faaliyetleri

İsmailağa cemaatinin faaliyetleri genel olarak ilmî-dinî ve sosyal hizmetler alanında yoğunlaşmaktadır. Aşevi hizmetleri, aynî ve nakdî yardım organizasyonları, tekâmül ve ihtisâs medreseleri, fıkıh kurulu ve dînî meseleleri danışma hattı, emri bil maruf ve ziyaret ekibi, halka açık medrese, kütüphane hizmetleri ve yaz Kur’ân kursları, başlıca faaliyet ve hizmet alanlarımızı oluşturmaktadır.

 

İsmailağa Câmiasının, 1950’li yılların kasvetli Türkiye’sin­de başlayan İslâm yolculuğu, Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretlerinin bitmek, tükenmek ve yorulmak bil­meyen üstün mücadelesi sayesinde bugünlere ulaşmış ve kendinden emin, mütevazı adımlarla geleceğe doğru hızla ilerlemektedir. Türkiye’ye ve Dünya’ya örneklik teş­kil edecek kurum ve faaliyetlerle yetiştirilmiş hoca ve gönüllüler ordusunun yanı sıra, sayıları yüz bini aşmış talebe kadrosuyla birlikte, Allâh’ın (Celle Celâluhû) rızâsına uygun İslâmî bir hayat için yürütülen çalışmalar, olanca hızıyla kesintisiz olarak devam etmektedir. "Yeryüzündeki kum taneleri adedince hocaya ihtiyaç var"

Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretleri’nin: ‘’Yeryüzündeki kum taneleri adedince hocaya ihtiyaç var! Her mahalleye bir erkek bir de kız medresesi açılsın. Erkekleri erkek, kızları da hanım hocalar okutmak kay­dıyla, yediden yetmişe herkes dînîni bu medreselerde öğrensin!’’ şeklinde ifade buyurdukları bu yüksek gayeye erişme adına başlatılmış olan seferberliğimiz, ilk günkü ciddiyet ve kararlılıkla bugünlere taşınmış olup yarınla­ra ulaştırılma adına, aynı kararlılık ve azimle sürdürül­mektedir. Yakinen biliyor ve inanıyoruz ki; Allâh Te‘âlâ kimseye muhtaç değildir. Bilâkis bizler O’na muhtacız. Bu muhtaçlığımız ancak o yolda sarf ettiğimiz ve sarf edece­ğimiz gayretlerle dinebilecektir.

”Bu Dîn-i Mübîn-i İslâm’ı muhafaza etmek ve yaymak için seferber olmalıyız, bu kadar çalışmak yetmez. Bu vazifeyi neyden evvel yapmalıyız? Allah’tan başka kimsenin çeviremeyeceği o gün gelmezden evvel .” (Mahmud Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri)

 

Kaynak : yeniakit.com.tr 


Bu haber 101 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 10 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim