Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
İnsanlar gibi enteresan hallere sahipler
Hayvan
2020-01-11 21:31

İnsanlar gibi enteresan hallere sahipler

Kedilerin yaptığı 9 garip hareket

 

Kedileri sevmeyen bizden değildir. Her kuşun eti yenir ama kedinin yenmez. Ancak kediler de tıpkı diğer insanlar gibi enteresan huylara sahip. Peki bu davranışlarını hiç merak etmiyor musunuz? İşte kedilerin yaptığı garip hareketler...

 

1- Kafa toslama hareketi

 

Eğer bir kedi annesi ya da babasıysanız 'kafa toslama' hareketiyle sık sık karşılaşıyorsunuz demektir. Kediler, başlarını direkt size doğru vurur. Bu ne demek? Kediniz aslında "Hey dostum, nasılsın?" demek istiyor. Kafa tokuşturuyor adeta. Kedinizin selamını havada bırakmayın ve siz de ona bir selam yollayın...

2- Kuyruk sallamak

 

Bizim duygu durumumuzu ele veren şey mimiklerimiz. Peki ya kedilerin? Hemen söyleyeyim: Kuyrukları! Kuyuk, bir kedinin ruh halini yansıtan en sağlam kaynaktır diyebiliriz. Kuyruğu dik olan bir kedi heyecanlıdır. Oyun oynayan yavru kedilerin kuyruklarının dik olması aslında onların eğlenceli bir ruh haline sahip olduklarını anlatır.

3- Patileriyle bir yeri yoğurmak

 

Diyelim uzanıyorsunuz. Ve kediniz üstünüze çıktı. Tövbe estağfurullah, o da ne? Kediniz sizin vücudunuzu patileriyle yoğurma hareketi yapıyor. Korkmayın. Çünkü bu hareket, kedilere annelerini emdikleri dönemden kalmıştır. Annelerinin meme ucunu çekerken yanlarından patileriyle yoğurarak sütün gelmesini sağlayan kediler, bu hareket sayesinde rahat ve huzurlu bir şekilde mayışırlar.

4- Sığınacak yuva aramaları

 

Biliyorsunuz bizler kedileri seçmiyoruz. Kediler bizi seçiyor. Bir şekilde kendilerini bizlere sevdiriyorlar. Çünkü kediler sığınacak liman arayışındalar. Kediler neden kutuları sever? Ya da neden kalorifer petekleri ile duvar arasında kalan o sıkışık bölgeye uzanmak ister? Sebebi tam olarak budur. Sığınacak yuva aramaları. Kendilerini güvende, mutlu ve huzurlu hissederler. O yüzden onlara "Evladım ne yapıyorsun?" demeden önce şöyle bir durup düşünmek gerekiyor.

5- Sevilirken tırmalamak

 

Kedilerin adı 9'a çıkmış, 8'e inmeleri çok zor. "Nankör diyorlar, desinler değişemez" diyorlar. Evet, kedilerin bazı hareketleri gerçekten de nankörce gibi geliyor. Mesela tam onları sevesiniz geliyor. Sonra bir bakıyorsunuz sizi tırmalıyor. Affedersiniz ısırıyor. E haliyle refleks olarak tepki gösteresiniz geliyor.

6- Mırlama türleri

 

Kedi denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri de elbette mırlamaları... Kedilerin mırlamaları genelde mutlu oldukları yönündedir. Nasıl biz insanlar keyifli olduğumuzda ıslık çalıyoruz. Kediler de gergin olduklarında, korktuklarında mırlayabiliyor. Kediler henüz iki günlükken mırlamaya başlar. Bu mırlamanın kedilere biyolojik açıdan olumlu etki bıraktığı görülmüştür.

7- Geceleri miyavlamak

 

Birçok kedi, geceleri çok daha hareketlidir. Karanlık evde kendine çeşitli oyunlar bulurlar. Ancak bazen canları öylesine çok sıkılır ve yapacak bir şey bulamazlar ki, işte o anlarda miyavlamaya başlarlar. Kediler doğaları gereği gece avlanan canlılar oldukları için bu huya sahiptirler. Böyle zamanlarda onları yoracak şeyler yapmanızı önerebiliriz.

8- Bacaklarınıza dolanması

 

Kediler, sürtünmeyi severler. Önce burunlarını değdirirler, hemen ardından yanaklarından kulaklarına kadar kendilerini size okşatmak gibi bir selamlaşma yöntemini seçerler. Bu hareket aslında insanların bir sağ bir de sol yanaktan birbirini öpmesi gibidir.

9- Tetikte uyku pozisyonu

 

Biz yatakta horlaya horlaya uyuyoruz. Kediler de esneye esneye uyuyor çoğunlukla. Ama bazen kediler, patilerini gövdelerinin altına kıvırarak adeta 'ayakta uyumak' gibi bir görüntü eşliğinde uyuyor. İşte bu görüntüyü biz garipsiyor, anlam veremiyoruz. Halbuki anlamı şu: Patilerini gövdelerinin altına kıvırarak uyumayı seçen kediler aslında tetiktedirler. Yani çok daha rahat bir uyku çekmiyor, olası tehlikeleri karşı ayık ve tetiktedirler.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

 
 
 
 
 
 
Kaynak : milliyet.com.tr 


Bu haber 448 kez okundu.

                                                   5 + 4 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Haber Scripti V5 © 2020 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim